BM Gazze'ye yardım akışının arttığını ancak daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söylüyor

Elif

New member
16 Haz 2021
869
0
0
Yoğun uluslararası inceleme altında İsrail bu ay Gazze'ye yardım akışını hızlandırdı, ancak insani yardım grupları bölgede, özellikle de harap olmuş kuzeyde şiddetli kıtlığın hüküm sürmesi nedeniyle daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

İsrail'in yeni yardım kanalları açmayı da içeren çabaları geçen hafta Biden yönetimi ve uluslararası yardım grupları tarafından takdir edildi. Görünen o ki, Gazze Şeridi'ne, özellikle de uzmanların haftalardır yaklaşmakta olan kıtlık konusunda uyarıda bulunduğu kuzeye daha fazla yardım kamyonu ulaşıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı baş ekonomisti Arif Husain, artan yardımın iyi bir işaret olduğunu ancak yaklaşmakta olan kıtlığın artık bir risk olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Husain, “Bu sadece bir gün veya bir hafta boyunca gerçekleşemez; öngörülebilir gelecekte her gün gerçekleşmesi gerekiyor” dedi ve asıl ihtiyacın daha fazla yiyecek, su ve ilaç olduğunu ekledi. “Eğer bunu yapabilirsek acıyı dindirebilir ve kıtlığı önleyebiliriz.”

Yardım grupları, zorlu savaş koşullarını, sıkı kontrolleri ve sınır geçişlerinin sayısındaki kısıtlamaları suçlayarak, uzun süredir bölgeye çok az miktarda yardımın girdiğinden şikayetçiydi. İsrail, Hamas'ın eline hiçbir silah veya malzemenin geçmemesini sağlamak için kısıtlamaların gerekli olduğunu iddia etti.

Ancak İsrail'in yedi World Central Kitchen yardım görevlisini öldüren hava saldırısının ardından Başkan Biden'ın baskısı altında olan İsrail, bu ay daha fazla yardım yolu açacağını duyurdu.

O tarihten bu yana yardım, Gazze'nin kuzeyine ve İsrail'in liman kenti Aşdod'a (enklavın yaklaşık 20 mil kuzeyinde) kısmen işleyen bir sınır kapısı da dahil olmak üzere yeni yollardan Gazze'ye girdi.

Filistin topraklarına yönelik politikaları izleyen ve uluslararası kuruluşlarla çalışan İsrail kurumu COGAT'ın sözcüsü Shani Sasson, kuzey geçişini kalıcı hale getirmek ve yakınlarda bir başkasını açmak için altyapı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

İsrailli ve Amerikalı yetkililere göre, şu anda günde yaklaşık 100 kamyon, güneydeki iki ana geçiş noktasından Şeridi'nin kuzey yarısına ulaşıyor; bu rakam neredeyse Mart ayının tamamında toplam 350 kamyona ulaştı.

Bay Husain, Dünya Gıda Programı un sevkiyatlarının Aşdod'a ulaştığını ve bunun özellikle kuzey Gazze Şeridi'ne yapılan un teslimatlarının hacmini ve verimliliğini artırdığını söyledi. Bu ay Gazze Şehri'nde dört fırın yeniden açıldı; İsrail ordusu bunun koşulların iyileştiğinin bir işareti olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler, internette fırın depolarında üst üste yığılmış un çuvallarını ve yardım kamyonunu alkışlayan Filistinli çocukları gösteren bir video paylaştı.

Ancak Savunma Bakanlığı yetkilileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, ordu mühendislerinin Gazze kıyısı açıklarında yüzen bir iskele inşa etmeye başladıklarını söyledi. Deniz yolunun önümüzdeki haftalarda açılması bekleniyor ve yardım görevlilerinin günde iki milyona kadar yemek dağıtmasına yardımcı olabilecek.

Buna ek olarak, Ürdün ordusu ve hükümeti yakın zamanda, güney Gazze Şeridi'ndeki sınır geçişlerine ulaşmadan önce Ürdün'den Batı Şeria'ya ve İsrail'in bazı bölgelerine giden karadan konvoylarla gelen yardım miktarını artırdı. Ürdün ordusu kendi denetimlerini yürütüyor. Devlet kamyonları İsrail tarafından denetleniyor.

Yine de İsrail ve Birleşmiş Milletler'in kamyon teslimatlarını takip etmek için farklı yöntemler kullanması nedeniyle Gazze'ye ulaşan yardımın miktarı tartışmalı.

Bayan Sasson, Gazze'ye günlük olarak giren kamyon sayısının son haftalarda ikiye katlanarak günde ortalama 400'e çıktığını söyledi. Ancak Birleşmiş Milletler önemli ölçüde daha küçük bir artış bildirdi. Rakamların mevcut olduğu son gün olan Perşembe gününe kadar geçen iki haftada, her gün ortalama 189 kamyonun güneydeki iki ana geçiş noktasından Gazze'ye girdiği kaydedildi, ancak sayı önemli ölçüde dalgalandı.

BM yetkililerine göre, İsrail tarafından kontrol edilen ve sayılan kamyonlar genellikle Gazze Şeridi'ne yalnızca yarısı dolu olarak giriyor ve bazen kamyonların Gazze'deki depolara ulaşması bir günden uzun sürüyor, bu da günlük sayımları etkiliyor.

Yardım toplamlarındaki tutarsızlıklara ek olarak, İsrail'in, Filistinlilere yardım eden Birleşmiş Milletler UNWRA'nın 19 Filistinli çalışanının, 7 Ekim'de 1.200 İsraillinin ölümüne yol açan saldırıda Hamas'a yardım ettiği yönündeki iddiası üzerine gerginlik hâlâ sürüyor. Cuma günü, Birleşmiş Milletler soruşturma ofisi, İsrail'in kendisine yönelik iddiaları destekleyecek kanıt sunmadığını söyleyerek bir çalışan hakkındaki davayı düşürdüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler ayrıca, İsrail tarafından sağlanan bilgilerin Birleşmiş Milletler İç Gözetim Ofisi'nin soruşturma yürütmesi için yeterli olmaması nedeniyle UNRWA çalışanlarına karşı açılan diğer dört davanın da askıya alındığını söyledi.

UNRWA, ek delillerin sunulması halinde askıya alınan yargılamalara devam edilebileceğini söyledi. Bir düzineden fazla çalışanın soruşturması sürüyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

BM personelinin Hamas liderliğindeki saldırıya karıştığı yönündeki iddialar, bir düzine ülkenin, Gazze'deki pek çok kişi için hayati önem taşıyan yardım, su ve barınak olan örgüte sağlanan milyarlarca dolarlık fonu askıya almasına yol açtı.

Kuruluşun ABD'den sonra en büyük ikinci bağışçısı olan Almanya, UNRWA'ya fon sağlamaya devam edeceğini söyledi ancak Amerikalı yetkililer aynı yolu izleyip izlemeyeceklerini söylemedi.