Arkeologlar İncil Zamanları İçin Daha İyi Saat Geliştiriyor

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
Tuhaf bir şekilde, diğer veriler, yaklaşık bir yüzyıl sonra Hazael’in askerlerinin birkaç yerleşim yerini yaktığını gösteriyor: Tel Rehov, Tel Zayit ve Horvat Tevet ile beş Filistin kraliyet kentinden (ve Goliath’ın yurdu) biri olan Gath’ın yanı sıra yıkımı meydana geldi. MÖ 2 Krallar 12:17’den bahsedilir. Araştırmacılar, yıkım sırasında dört bölgenin tamamındaki jeomanyetik kayıtları inceleyen çalışmanın, bunların aynı askeri saldırı sırasında yakıldığını güçlü bir şekilde öne sürdüğünü söyledi.

Bay Vaknin, paleomanyetik araştırmaların İncil arkeolojisine uygulanmasına öncülük etmek için dört yıl harcadı ve doktora danışmanları Dr. Lipschits, Tel Aviv Üniversitesi’nden Erez Ben-Yosef ve Kudüs İbrani Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümü’nden Ron Shaar.

Bu teknoloji, arkeolojik ilişkilerin güncellenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, yer bilimlerindeki en şaşırtıcı olaylardan biri olan Dünya’nın manyetik alanı hakkında paha biçilmez bilgiler sağlar. “Alanın enstrümantal kaydı yaklaşık 200 yıl önce başladığından beri, alanın gücü azaldı ve onu tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyayız” dedi Dr. Ben Yosef. “Bu eğilimi ve ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için, alanın geçmiş davranışlarına ilişkin verilere ihtiyaç var.”

Dünyanın manyetosferi, güneş rüzgarlarını, güneş sisteminden akan güneşten gelen yüklü parçacık akışlarını ve uzaydan gelen kozmik ışınları saptıran koruyucu bir baloncuktur. Bilim adamları, manyetik alanın, katı bir demir çekirdeğin etrafında sürekli akış halinde olan, yüzeyin yaklaşık 1.800 mil altında, gezegenin dış çekirdeğindeki bir erimiş demir ve nikel tabakası tarafından üretildiğinden şüpheleniyorlar. Eski eserlerdeki ferromanyetik parçacıklar soğudukça, manyetik momentleri yakılarak hizalanır. Nesneler tekrar ısınmadıkları sürece, yarı taşlaşmış bir manyetik alanı korurlar. Belirli bir sıcaklığın üzerindeki herhangi bir yeniden ısıtma, önceden kaydedilmiş tüm manyetik sinyalleri silecektir, bu nedenle tarih her zaman son ateşleme tarihi olacaktır.

MÖ 800’den 400’e kadar. Bu yıllarda radyokarbon tarihlendirmesinin çözünürlüğü, atmosferin radyokarbon içeriğindeki değişiklikler nedeniyle o kadar sınırlıydı ki, arkeologlar bunu nadiren kullanıyor.

doktor Ben-Yosef, yeni flört yönteminin sonunda Yahuda Krallığı’nın düşüşüyle ilgili soruları çözeceğini umduğunu söyledi. Genel olarak Babillilerin MÖ 586’da Yahuda yönetimini fethettiğine inanılıyor. Yahuda’nın güney sınırındaki bir şehir olan Malhata’daki yıkım katmanında kaydedilen manyetik alanın yoğunluğu, krallığın başkenti Kudüs’ün Babil yıkımında kaydedilenden farklı ve önemli ölçüde daha düşük. İki yıkım aynı olayla ilişkilendirilemez” dedi. Ben Yosef.

Arkeomanyetik veriler, Malhata’nın onlarca yıl sonra yok edildiğine dair açık kanıtlar sağladı; bu senaryo, Yahuda’nın güney komşuları olan Edomluların Babil saldırısından sonra Yahudi zayıflığından yararlanarak güney şehirlerini yok edip topraklarına baskın düzenlediği fikriyle tutarlıydı.