Bakan Koca’dan DSÖ’ye: Halk sıhhati açısından epey tehlikeli bir devirden geçiyoruz

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,844
0
1
Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Yöneticisi Dr. Hans Kluge ile görüntü konferans formülüyle bir görüşme gerçekleştirdi. toplantıda, COVID-19 pandemisine ait global ve bölgesel gelişmeler, ülkemizde yürütülen çalışmalar, Türkiye’deki aşı çalışmaları ve aşılama programı ile salgın daha sonrası periyodun şekillendirilmesi üzere birfazlaca mevzu ele alındı.

Kelamlarına “Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın gösterdiği liderlikten ve alınan kararlı tedbirlerden, COVID-19 hadiselerinin düşürülmesine kadar bütün eforlardan dolayı sizi tebrik etmek isterim” diyerek başlayan DSÖ Avrupa Yöneticisi Kluge, milletlerarası manada gösterilen iş birliği ve dayanışma için Türkiye’ye teşekkür etti.

Türkiye’nin 100’den çok ülkeye ve onlarca milletlerarası örgüte takviye verdiğini vurgulayan Kluge, “COVID-19 aşılamasını süratli bir biçimde gerçekleştirmenizden dolayı sizi tebrik etmek isterim” dedi ve bu uğraşın global manada hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

YERLİ AŞI AÇIKLAMASI

Bakan Koca konuşmasında salgını yenmenin yolunun sıkı ve epeyce süratli bir aşı çalışması olduğunu vurgulayarak şunları belirtti:

* Türkiye olarak aşı temin siyasetimiz ve aşılama faaliyetlerimizi sıkı bir biçimde ulusal evvelandirme planımız doğrultusunda yürütüyoruz.

* Kendi aşımızı geliştirme çalışmalarımız bütün süratiyle devam ediyor. Aşılama konusunda pek âlâ bir pozisyonda olduğumuzu belirtmek isterim.

* Sonbahara kadar yürüteceğimiz tesirli kampanyalarla çok kıymetli bir yol kat edeceğimizi düşünüyorum. Bugün için de günlük 1 milyon doz aşıyı geçeceğimizi varsayım ediyorum.

Türkiye’nin mevcut durumda DSÖ’nün COVID-19 Aşı Takip Listesi’nde klinik safhada 4, ön-klinik safhada ise 16 aşısı bulunduğunu hatırlatan Koca, “Bu aşıların geliştirilmesi ile bir arada halkımızın ve global insanlığın yararına sunulması noktasında Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağımızdan ise hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

“HALK SIHHATİ AÇISINDAN ÇOK TEHLİKELİ BİR DÖNEM”

Bakan Koca kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

* İçinde bulunduğumuz şu günlerde pandeminin akut devrinin bitmeye yakın olduğunu ve tünelin ucundaki ışığı görmeye başladığımızı düşünüyorum.

* Bu pandemi toplumlarımızı birfazlaca açıdan etkiledi ve önemli sarsıntılara niye oldu. İktisat ve turizm üzere biroldukça bölüm de pandemi niçiniyle ağır darbeler aldı.

* Tüm ülkeler bu problemlerin içerisinden çıkmak için büyük bir çaba gösteriyorlar. Lakin, bu durum önemli bir sorunu ve tehdidi de birlikteinde getiriyor.

* Ekonomik korkular ve beklentiler doğrultusunda insan sıhhatini müdafaaya yönelik üzere görünen tedbirlerin bir araç olarak kullanıldığı, siyaset gereci yapıldığı, halk sıhhati açısından epeyce tehlikeli bir periyottan geçiyoruz.

* Bu durum DSÖ başta olmak üzere biz sağlıkçıların hepsine hayli kıymetli sorumluluklar yüklüyor. Yaptığınız seyahatler ve görüşmeler sırasında bu korkuyu paylaşacağınızdan hiç kuşku duymuyorum.