Bilim beşerlerine bakılırsa beşerler yalnızca 10 haftada altıncı hislerini geliştirebilirler

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,844
0
1
Yarasalar ve balinalar başta olmak üzere kimi memeliler, etraflarına ses sinyalleri göndererek ve nasıl geri döndüklerini algılayarak karanlıkta dolaşabiliyorlar. Ekolokasyon olarak isimlendirilen bu yetenek ile objelerin nerede bulunduğunun saptanması ya da pürüzlerden kaçınmak rahatlıkla mümkün olabiliyor.

Bilim insanları, insanların da karanlıkta görmelerine yardımcı olacak benzeri yetenekler geliştirmek için eğitilebileceklerine inanıyorlar.

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN ÇARPICI DENEY

Birleşik Krallık’ta, deher neysel psikolog Lore Thaler liderliğindeki bir araştırma takımı, 14 nazarann ve hayatlarının erken periyotlarında görme yetisini kaybeden 12 kişiyi, ekolokasyon yetenekleri için 10 haftalık bir eğitim programına katılmaları için davet etti. Yaşları 21 ila 79 içinde değişen bu iştirakçiler ekolokasyon konusunda fazlaca az tecrübeye sahipti. Bu iki kümeye ek olarak da en az on yıldır ekolokasyon kullanan yedi kişi de denetim kümesi olarak getirildi.

Deneyler, iştirakçilerin yakındaki objelerin boyutunu ve pozisyonunu kestirim edip edemediklerini yahut görmeden doğal ortamlarda yollarını bulabileceklerini görmek için tasarlandı.

SONUÇLAR UMUT VADEDİYOR

10 hafta bitmiş olduğinde, araştırmacılar iştirakçilerin ekolokasyon hünerlerinde değerli gelişmeler olduğunu bildirdiler. Marifetler geliştiren insanların kaç yaşında olduklarının ise kıymetli olmadığı açıklandı.

Deneyler ve çalışmalar sonunda konseptle yeni tanışan birkaç kişi, muhakkak testlerde uzman ekolokatörler kadar başarılı oldu ve her insanın bu yeteneği basitçe alıp günlük hayata dahil edebileceğini kanıtladı.

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRDI

Deneyin en çarpıcı neticelerindan biri de görme engelli iştirakçilerin eğitim programından üç ay daha sonra hayatlarında olumlu değişiklikler olduğunu bildirmeleri oldu. Hepsi hareketliliklerinin arttığını belirtirken, %83’ü artık daha bağımsız hissettiklerini söylemiş oldu.

Psikolog Thaler, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu: “Bizi birinci etapta bu beceriyi keşfetmeye iten şey, epeyce büyüleyici olması ve görme engelli insanlara yardım etme potansiyeline sahip olmasıydı.”

Grup, küçük bir örneklem ile çalıştığı için sonuçların epey kesin olmayabileceği belirtiliyor. Fakat Thaler, ekolokasyonu öğrenmenin, görme engelli insanların günlük ömürlerini iyileştirebileceğinin direkt bilgilerle kanıtlandığını söylemiş oldu.

Çalışma bununla birlikte Japon bilim insanları tarafınca geçen ay yayınlanan ve insanların karanlıkta hareket eden objeleri ses dalgalarının sayesinde tanıyabildiğini ayrıntılandıran bir makaleyle de destekleniyor.

Her iki çalışma da insanların altıncı hislerinin geliştirilebileceğine işaret ediyor.