Çalışma ve görme: Bilgisayarla görme sendromu nedir?

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,882
0
1
Son yıllarda hem akıllı çalışma hem de ofis işleri için ekran karşısında geçirilen süre ciddi oranda arttı. Bu, görmeyle ilgili bozuklukların artmasına neden oldu; öyle ki, giderek daha fazla bu konudan bahsediyoruz. bilgisayar görme sendromu veya Bilgisayar Görme Sendromu (CVS). Son araştırmalara göre, %70 Günde üç saatten fazla bilgisayar başında çalışan kişilerin oranı, özellikle öğleden sonraları göz yorgunluğu, göz kuruluğu, baş ağrısı ve odaklanma güçlüğü gibi belirtiler bildiriyor. Kötü duruş, yetersiz aydınlatma ve uzun süreli bilgisayar kullanımıyla bağlantılı bu bozukluklar üretkenliği ve günlük refahı önemli ölçüde azaltabilir. Federico RicciRoma Tor Vergata Üniversitesi'nde Oftalmoloji doçenti, bir okuyucunun aylarca süren akıllı çalışmanın ardından ofise dönmeyle bağlantılı görsel yorgunlukla nasıl başa çıkılacağına dair sorusunu yanıtlıyor.

Rica etmek. Birkaç ay süren akıllıca çalışmanın ardından ofiste çalışmaya geri döndüm ve görsel yorgunlukta bir artış fark ettim. Bilgisayar karşısında saatlerce vakit geçiriyorum ve son zamanlarda özellikle öğleden sonraları daha yorgun ve gözlerimde kuruluk hissetmeye başladım. Ayrıca başım ağrıyor ve odaklanma güçlüğü çekiyorum. Geçmişte hiçbir zaman önemli bir görme sorunu yaşamadım, ancak şimdi bu semptomları hafifletmek için reçeteli gözlüğe veya özel bir şeye ihtiyacım olup olmadığını merak ediyorum. Bilgisayarda çalışırken görme yeteneğimi korumam için bana ne gibi ipuçları verebilirsiniz?

Sorularınızı [email protected] adresine gönderin.

Cevap. Uzun süreli yakından uygulama sonrasında rahatsızlık ve görsel yorgunluk hissetmenizin birkaç nedeni vardır. Çalışma ortamıyla ilişkilendirilebilecek “çevresel” nedenler ile genellikle kırma veya diyoptri problemleriyle ilişkili “oküler” nedenleri ayırt edebiliriz. Evde uzun süreli bilgisayar kullanımından sonra yalnızca çalışma ortamında ortaya çıkan rahatsızlıklar yaşamıyorsanız, ekranın ışık kaynağına ve okuma mesafesine göre konumunu mümkün olduğunca kopyalamaya çalışın. Ayrıca klima kullanımına bağlı olarak işyerindeki hava nemi evdekinden daha düşük olabilir ve bu da göz kuruluğu hissinin algılanmasına neden olabilir. Bu his, video terminali operatörlerinde, uzun süreli yakın uygulama nedeniyle oluşan göz kırpmadaki (göz kapaklarının açılması ve kapanması) azalmayla daha da belirginleşen gözyaşlarının buharlaşmasındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Sistematik kullanımı yapay gözyaşları bu durumlarda genellikle sorunu çözer. gelince göz nedenleri Düzeltilmemiş küçük bir kırma kusurunuz olması veya yakın görme konusunda yardıma ihtiyacınız olması mümkündür. Bu durumlarda okuma gözlükleri veya kombine “multifokal” gözlükler çözüm olabilir.

İşe dönüş, bilgisayarda gözlerinizi yormadan çalışma ve ders çalışmanın kuralları

Gözümüzün merceklerinden biri olan kristal merceğin tamamen şeffaf olmaması ve görsel rahatsızlık yaratması da uzak bir ihtimaldir. Bu nedenle olası nedenler arasında ayrım yapmak ve sorununuza en uygun çözümü benimsemek için göz doktorunuza muayene olmanız gerekir.

Monitörlerden göz koruması konusunda sizi temin ederim ki, modern ekranlar mavi ışık radyasyonunun (en tehlikeli olanlar) gözlerimize ulaşmasını önleyecek şekilde inşa edilmiştir. Eski nesil monitörler kullanıyorsanız nötr veya dereceli mavi ışığı filtreleyen lenslere sahip gözlükler kullanabilirsiniz.