Esad, deprem yardımı için Suriye’ye iki sınır geçişi daha yapmayı kabul etti

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
BM ve Suriyeli yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Birleşmiş Milletler’in milyonlarca depremzedeye insani yardım sağlamasına izin vermek için Türkiye’den kuzeybatı Suriye’deki muhalefet bölgelerine iki ek sınır kapısı açılmasını onayladı.

Yardımın üç ay boyunca akmasına izin verecek karar, Esad’ın 2011’de Suriye iç savaşının başlamasından bu yana muhalefetin elindeki bölgeleri bu tür bir yardıma açmak için ilk kez işbirliği yapmasıydı.

BM Genel Sekreteri António Guterres yaptığı açıklamada, Esad’ın kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi: “Bu sınır kapılarının açılması – insani erişimin kolaylaştırılması, vize onaylarının hızlandırılması ve düğümler arası seyahatin kolaylaştırılması ile birlikte.” daha fazla yardım, daha hızlı teslim edilecek.”

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Bassam el-Sabbağ Pazartesi günü anlaşmayı doğrulayarak, “Suriye, üç yıllık bir süre için Suriye içinden veya sınırların ötesinden tüm olası sınır kapılarından bölgeye insani yardım girişini destekliyor” dedi. ay.”

Türkiye ile Suriye’nin muhaliflerin kontrolündeki bölgesi arasında, Bab al-Hawa’da BM onaylı yalnızca bir yardım kapısı faaliyet gösteriyor ve bunu yıllardır BM Güvenlik Konseyi’nin emriyle ve Esad’ın itirazlarına rağmen yapıyor. İnsani yardım depremin vurduğu Türkiye’ye akarken, yıllarca süren iç savaşın ardından yaşanan siyasi bölünmeler, yardımın yalnızca Suriye’nin muhaliflerin kontrolündeki bölgelerine ulaşması anlamına geliyordu.

Bab al-Hawa’daki geçiş, muhalefetin kontrolündeki bölge için bir cankurtaran halatı oldu, ancak BM yetkilileri geçen hafta bunun burada ihtiyaç duyulan büyük miktarda deprem yardımı için yetersiz olduğu konusunda uyardı. Suriye’nin onayı olmadan daha fazla sınır kapısı açmak, Güvenlik Konseyi’nin yeni bir eylemde bulunmasını gerektirecekti, ancak Esad’ın müttefiki Rusya’nın Konsey’de veto yetkisi olduğu düşünülürse, bunun beklentileri belirsizdi.

Yardım kuruluşları, geçen hafta meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem ve yüzlerce artçı sarsıntının Suriye ve Türkiye’de milyonlarca insanı evsiz, yiyecek ve yakıt tedarikinden mahrum bıraktığını söylüyor. İki ülkede bildirilen ölü sayısı 35.000’i aştı.

Birleşmiş Milletler, Esad’ın Pazartesi günü Suriye’nin başkenti Şam’da dünya kuruluşunun insani yardım sorumlusu Martin Griffiths ile yaptığı görüşmede sınır kontrollerinin gevşetilmesini kabul ettiğini söyledi. Bay Griffiths, deprem hasarının boyutunu değerlendirmek ve daha fazla sınır ötesi erişim müzakere etmek için Suriye’deydi.

Griffiths, Halep ziyaretinin ardından Suriye’de gazetecilere verdiği demeçte, “Konuştuğumuz insanların travması görünürdü ve bu, dünyanın iyileştirmesi gereken bir travmadır.”

Suriye’de devlet kontrolündeki medya kuruluşu SANA da şunları bildirdi: “Cumhurbaşkanı Esad, silahlı terörist grupların işgali ve hakimiyetiyle karşı karşıya kalanlar da dahil olmak üzere Suriye’nin tüm bölgelerine acil yardım ulaştırılması gereğini yineledi.”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Rejim ticaret yapıyorsa ve rejim bu sözlere göre hareket etmeye istekliyse, bu iyi bir şey olur” dedi.

Güvenlik Konseyi, gündemdeki Suriye kriziyle Pazartesi günü kapalı kapılar ardında toplandı, ancak Esad’ın kararı, binlerce Suriyeli evsiz kaldığı ve soğuktan titrediği için konseyin ek sınır geçişlerine izin verme ihtiyacını ortadan kaldırıyor gibi görünüyor.

BM’den yapılan açıklamada, Türkiye’den Bab al-Salam ve Al Ra’ee’den ek sınır kapılarından izin verilecek yardımın insani yardım konvoylarıyla sınırlı olacağı belirtildi.

Ajans, Suriye’nin kuzeybatısındaki dört milyondan fazla Suriyelinin, depremden önce gıda, temiz su ve temel hayatta kalma için Birleşmiş Milletler’e güvendiğini söyledi.

Muhaliflere yönelik baskıları, ülke nüfusunun yarısını yerinden eden ve toprak kontrolünü bölen yıllarca süren kanlı bir iç savaşa yol açan Esad, depremden sonra eşiyle birlikte geçen hafta Halep’i ziyaret ederek hastaneleri ve sığınakları dolaştı.

Eleştirmenler, siyasetin ve BM bürokrasisinin Konsey’in Suriyelilere yardıma geç yanıt vermesine katkıda bulunduğunu söylüyor. Konsey dönem başkanlığını yürüten Malta’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vanessa Frazier Pazartesi günü yaptığı açıklamada, konseyin Bay Griffiths’ten yerinde bir brifing beklediği için daha önce toplanmadığını söyledi.

Bay Griffiths bir twitterda söyledi Pazartesi günü bir yazı: “Şimdiye kadar kuzeybatı Suriye halkını hayal kırıklığına uğrattık. Terk edilmiş hissediyorsun ve haklısın. Henüz ulaşmamış uluslararası yardım arıyorum.”

Suriye’ye yönelik durdurulan yardıma ek olarak, Türkiye ve Suriye’ye konuşlandırılmış arama kurtarma ekipleri arasında anlaşmazlıklar yaşandı. Birleşmiş Milletler, Türkiye’de arama köpekli 130’dan fazla uluslararası ekip olduğunu ve Suriye’de sadece sekiz olduğunu kaydetti. Ajansa göre Suriye’de en çok ihtiyaç duyulan kalemler arasında ağır makineler, yakıt ve ambulanslar ve kamyonlar için mekanik parçalar yer alıyor.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nicolas de Riviere, bu hafta yapılması planlanan Güvenlik Konseyi toplantılarında, diplomatların Suriye’nin ek sınır kapıları kabul etmesini beklemediklerini ve geçişlere izin veren bir kararı oylamaya hazırladıklarını söyledi.

Pazartesi günkü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Ya iki ek nokta işe yarar ve bunu sürdürülebilir ve şeffaf bir şekilde yapar, ya da işe yaramazsa, Güvenlik Konseyi işine geri dönmelidir” dedi.

Hwaida Saad raporlamaya katkıda bulundu.