Gazze Şeridi'ndeki sigara kaçakçılığı yardım tırlarını hedef haline getiriyor

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
Aç Gazzelilere yardım götürmek isteyen insani yardım konvoylarının başına yeni bir sorun daha geldi: Organize kalabalıkların saldırıları, kamyonlardaki un ve ilaçları değil, teslimat sırasında kaçak olarak satılan sigaraları hedef alıyor.

Sıkı bir şekilde kapatılan Gazze'de sigara giderek azalıyor. Şimdi tanesi 25 ila 30 dolara satılıyor. BM ve İsrailli yetkililer, kaçak sigaraları kâr amacıyla satmayı amaçlayan grupların koordineli saldırılarının, Gazze'nin güneyinde acil ihtiyaç duyulan yardımın önünde büyük bir engel oluşturduğunu söylüyor.

İsrail yetkilileri, Gazze Şeridi'ne giren ve çıkan her şeyi İsrail yönetimindeki kontrol noktalarında sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Ancak sigaralar, çoğunlukla Gazze Şeridi'nin güneyindeki Kerem Şalom sınır kapısından haftalarca yardım kamyonlarıyla ulaştı.

Yardım grupları ve fotoğraflarını Haberler'a gösteren İsrailli bir askeri yetkiliye göre, çoğunlukla Mısır'daki kaçakçılar, İsrail denetimlerinden kaçınmak için malları un, bebek bezi ve hatta Birleşmiş Milletler tarafından bağışlanan bir karpuz dolu torbalara sakladılar. .

BM ve İsrailli yetkililer, Gazze sınır kapısından ayrılan yardım kamyonlarının, içinde saklı sigaraları arayan, bazıları silahlı Filistinli ordularının saldırısına uğradığını söyledi.

BM'nin Kudüs'teki İnsani İşler Koordinasyon Ofisi başkanı Andrea De Domenico, yardım çalışanlarının “içeride BM markalı yardım kutuları ve sigara gördüklerini” doğruladı. Kaçak sigaraların yardım konvoylarına yönelik organize saldırılarda “yeni bir dinamik” yarattığını söyledi.

İsrail'in savaş sırasında Gazze'ye giren mallar üzerinde neredeyse tam kontrol sahibi olması bölgenin ekonomisini bozdu. Açlığı hafifletmek için yoğun uluslararası baskı altındaki İsrail'in, yardım kuruluşlarının ülkeye büyük miktarlarda un pompalamasına izin vermesi nedeniyle, Gazze'nin bazı bölgelerinde un fiyatları keskin bir şekilde düştü. Daha nadiren ithal edilen diğer mallar ise daha nadir ve daha pahalı olmaya devam ediyor.

Bay De Domenico, Kerem Şalom'dan Gazze'ye giden yol boyunca yakın zamanda yaptığı bir yolculuk sırasında çektiği görüntüleri Times'a gösterdi: dolu dolu un çuvalları yol kenarına dağılmış durumda, görünüşe bakılırsa yağmacıların pek ilgisini çekmiyor.

Kerem Şalom'da BM yardımı taşıyan Filistinli bir kamyon şirketini işleten Manhal Shaibar, “Asıl amaçları burada sigara aramaktı” dedi.

Resmi bilgilere göre sigara taşıyan tırların çoğunun Mısır'dan geldiği görülüyor. İsrail'in Mayıs ayı başında Refah sınır kapısını ele geçirmesinin ardından ülke, Mısır topraklarından gelen tırları Kerem Şalom üzerinden yönlendirdi. Bay Shaibar, kaçakçılık operasyonunun izini hem Gazze'de hem de Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bulunan Bedevi ailelere kadar sürdü.

Yağma, İsrail'in Hamas'a karşı savaşı onuncu ayına girerken Gazze'nin büyük bölümünde hüküm süren anarşinin bir sonucu. İsrail güçleri, yerlerine yeni bir hükümet kurmadan Hamas hükümetine ve polis güçlerine saldırdı ve bu da yaygın bir kanunsuzluğa yol açtı.