Küçük çaplı uluslararası deprem yardımı Suriye’nin en çok etkilenen köşesine ulaştı

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
AL-ATARİB, Suriye – Yıllardır savaşın yerlerinden ettiği milyonlarca insan kuzeybatı Suriye’de yaşıyor, o kadar çok ki komşular artık birbirini tanımıyor. Geçen hafta bir deprem meydana geldiğinde ve evler enkaza dönüştüğünde, çoğu kişi kimin ihbar edildiğini ve kimin hala kayıp olduğunu kesin olarak söyleyemedi.

Hayatta kalanlar ve kurbanlar için yapılan titiz arama çalışmalarının büyük bir kısmı sona erdiği ve ölü sayısı yalnızca Suriye’de 3.000’in üzerine çıktığı için, bir kasabanın, el-Atarib’in sakinleri, kişisel eşyalarını bulmak için molozları didik didik ediyor. Dünya tarafından terk edilmiş hissetmekten acı bir şekilde söz ederler.

Uluslararası yardım olmaksızın günlerce, hayatta kalanlar yardım istediğinde bazen molozları elle kazmak zorunda kaldıklarını söylediler. 17 yaşındaki Yazam Mousa, Pazartesi günkü depremden sonra ailesiyle birlikte dışarı çıktığından beri yaşadığı çöken dört katlı apartmana her gün geri döndüğünü söyledi.

“Sabah 5’te depremden sonra hepimiz, hayatta olan ve ölmüş olan insanları çıkardık” dedi. “Gidenler, Allah rahmet eylesin. Yaralı olanlara da Allah şifa versin” dedi.

Birçoğu eski evlerinin enkazını karıştırdı, kimlik belgeleri, tapu senetleri, kişisel fotoğraflar – parçalanmış hayatlarını yeniden bir araya getirmek için kurtarabilecekleri her şeyi aradı.

Kurtarma görevlileri, dışarıdan yardım almadan yapabilecekleri çok az şey olduğunu söylüyor.

Suriye’nin bu bölgesindeki kurtarma operasyonlarını yöneten grup Beyaz Miğferler’in 28 yaşındaki üyesi Ali Obeid, “Kendimizi çaresiz hissettik, sadece çaresiz hissettik” dedi. Yakınlarda, protestocular kırık beton ve bükülmüş metal üzerinde tehlikeli bir şekilde durarak Birleşmiş Milletleri kınayan pankartlar taşıdılar.

Ancak bu felakete uğramış yerleşim bölgesi Suriye’ye yardım bulmak, depremde 31.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği komşu Türkiye’ye yardım ulaştırmaktan bile daha zor.

12 yıldır Suriye, ülkeyi farklı kontrol bölgelerine ayıran bir iç savaşa kilitlendi. El-Atarib’in bulunduğu yerleşim bölgesi, Suriye’nin otoriter Devlet Başkanı Beşar Esad’ın muhalifleri tarafından tutuluyor, bu da durumu daha da karmaşık hale getiriyor ve geçen hafta uluslararası yardımı damla damla azaltıyor.

Bay Obeid, “Zamana karşı yarıştık ve işin çoğunu elle yaptık” dedi. “Yıkılmış bir binaya geldik ve içindeki insanlar yaşıyordu. Onlarla konuşabiliyorduk ama onları dışarı çıkaracak ekipmanımız yoktu.”

Depremden sonraki ilk birkaç gün dışarıdan hiçbir yardım gelmedi.

Kendi hallerine bırakılan mahalle sakinleri, komşularını enkazdan çekerek, yerel kurtarma ekiplerine yakıt ve araç bağışlayarak ve camileri bağış merkezlerine çevirerek, birlik olduklarını söylüyorlar.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

BM yetkilileri, Birleşmiş Milletler’in muhaliflerin kontrolündeki bölgeye yardım götürmek için kullanmak zorunda olduğu tek sınır kapısının depremden sonraki ilk iki gün boyunca hizmet dışı olduğunu çünkü buraya giden yolların hasar gördüğünü söyledi. (Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye iki yardım kapısı daha açılacağını duyurdu.)

Beyaz Miğferler’den Bay Obeid, “Felaket sırasında herkes yoktu” dedi. “Birleşmiş Milletler ve tüm uluslararası yardım kuruluşları” yardım etmedikleri için halkın acı çekmesine katkıda bulundular, dedi.

Yardım sıkıntısı, bölgenin Şam’daki Esad hükümetine karşı karşılıklı düşmanlığıyla daha da arttı.

Esad, muhalefetin elindeki ülkelere yapılan tüm yardım akışını kontrol etmeye çalıştı ve girenleri sınırladı. Ve bölgeyi kontrol eden muhalif güçler, uzun süredir devam eden insani krizden sorumlu tuttukları hükümet tarafından gelen yardımı kabul etmeyi reddediyor.

Depremin olduğu günü hatırlatan Obeid, kendisinin ve diğer kurtarıcıların el-Atarib’den geçerken bir adam tarafından durdurulduklarında gözyaşları içinde koşarak onlara koştuğunu ve ailesinin enkaz altında kaldığını söyledi. Bay Obeid, dört katlı bir binayı görünce kendisinin de ağlamaya başladığını, kurtarma ekibinin onları kurtarıp kurtaramayacağından emin olmadığını söyledi. Ama operasyon başarılıydı.

Beyaz Miğferler, Batı ve Körfez ülkelerinden gelen erken yardım vaatlerinin gerçekleşmediğini söyledi.

Beyaz Miğferler’in başkan yardımcısı Muneer Mustafa, “En yüksek sesle bağırdık: Tüm bu alanların kurtarma ekipmanına ihtiyacı vardı” dedi. Kurtarma grubunun operasyon odasından konuştu ve üzerine etkilenen şehirlerin adlarını ve sevk edilen kurtarma ekiplerinin sayısını yazdıkları bir şövale üzerindeki büyük bir eskiz defterini işaret etti.

O yerlerin yüzde 60’ına ulaşamadık” dedi.

Depremin üçüncü gününde Mısır’dan 20 kişilik bir sağlık ve kurtarma ekibi geldi, ancak kurtarıcıların yanlarında herhangi bir alet veya ekipman yoktu. Dört kişilik bir İspanyol kurtarma ekibi dördüncü gün geldi – ama yine de ekipmansızdı.

Mustafa, “İnsanlardan çok ekipmana ihtiyacımız vardı” dedi. “Zaten adamlarımız vardı.”

Türkiye sınırının ötesine, yabancı kurtarma ekipleri, ekipman ve mobil mutfaklar şeklinde çok daha fazla yardım geldi.

Ancak daha az yoğun inşa edilen ve ölü sayısının daha düşük olduğu kuzeybatı Suriye’de, Birleşmiş Milletler ilk yardım konvoyunu yalnızca Perşembe günü gönderdi. Depremden önce planlanmış ve barınma ve temizlik malzemeleri için bazı malzemeleri içermektedir.

Bölgedeki muhalefet hükümetinin sözcüsü Muhammed el-Ömer, Birleşmiş Milletler’in yardım konvoylarını Türkiye sınır kapısından değil, Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen ve kendileri için kabul edilemez olan bölgelerden göndermek istediğini söyledi.

Omar, sorulara verdiği yazılı yanıtta, “Birleşmiş Milletler’in, suçlu rejimin topraklarından yapılacak herhangi bir yardımın genel olarak reddedildiğini bilmesi gerekiyor” dedi.

“Buradaki insanlar yerinden edilmelerinin sebebini, evlerinin bombalanıp yıkılmasına ve depremzedelerin artmasına neden olanın, yani Suriye rejiminin kim olduğunu biliyor.”

Al-Atarib’de 65 yaşındaki Amna Akoosh, yedi torunundan bazılarıyla birlikte oturdukları binanın enkazının kaldırılmasını izledi.

“Kimsenin geride kalmadığını söylüyorlar,” dedi kararsız bir sesle.

Bayan Akoosh, binanın Suriye’nin diğer bölgelerinden savaştan kaçarak gelen yaklaşık 20 kişiyi barındırdığını hatırladı. Ailesi onu kişisel olarak tanımıyordu. Şimdi onların gerçekten de ölü ya da diri olarak harabelerin altından çıkarılıp çıkarılmadıklarını merak etti.

Ailesinin ikinci kattaki evi ve kiralık vitrinleri tamamen yıkıldı. Geçici olarak yakındaki bir köydeki bir çiftliğe taşındılar, ancak geri dönüp yeniden inşa etmeyi planlıyorlar.

Suriye’deki aşiret kadınları arasında solmakta olan bir geleneğe uygun olarak alt dudağı küçük, solmuş bir dövmeyle süslenmiş Bayan Akoosh, “Evler geri dönecek ama kaybettiğimiz insanlar geri dönmeyecek” dedi.

Arama kurtarma aşaması sona erdiğinde, kuzeybatı Suriye’deki çalışmaların çoğu molozları temizlemek, yolları açmak ve insanların hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı oluyor.

Ancak bu yeni aşamada bile, bölge sakinleri depremden sonra sabahın erken saatlerinden beri dilendikleri ekipmana ihtiyaç duyuyor.

Türkiye’den Suriye’ye çok az yardım ulaşmış olsa da, geçen hafta buradaki depremde hayatını kaybeden 1.200’den fazla Suriyeli mültecinin cenazesi sınırı geçti. El-Atarib’teki şehir mezarlığında Türkiye’de ölen ve evlerinde bulunan Suriyeliler için toplu mezar kazıldı.

Mezar taşları yok, sadece soyadlarının ya da bazen sadece ölen kişinin kaçtığı şehrin adının yazılı olduğu cüruf blokları var. Bütün aileler birlikte gömülür.

Depremde bir kızını ve annesini kaybeden 53 yaşındaki Tahir ibn Muhammed, eski evinin karşısındaki bir marangoz dükkanının kapısında, İngiltere merkezli bir yardım kuruluşu olan Islamic Relief tarafından finanse edilen özel bir nakliyeci olarak enkazı temizlerken durdu. .

Beyaz Miğferler’e atıfta bulunarak, “O kadar çok yıkılmış ev vardı ki, her şeyi kaldıramadılar” dedi. “Ülkeler böyle bir felakete tepki vermekte felç oluyor. Peki ya biz?”

Oğullarının, artık yerden sadece birkaç metre yükseklikte olan binanın büyük ölçüde bozulmamış ikinci katına çıkmasını ve birkaç dakika sonra gaz sobasını taşımasını izledi. Kısa süre sonra, tabaklar ve zeytin ve turşu kavanozlarıyla dolu bir kurutma rafını çekmeye başladılar.

Komşuları, binaları çökmeden önce kaçmalarına yardım etmişti, ancak dakikalar sonra, lise ve üniversite diplomaları da dahil olmak üzere ailenin tüm önemli belgelerini sakladığı evrak çantasını almak için içeri tırmandığını söyledi.

Dış yardımın olmaması onu daha az üzdü -uluslararası toplumdan pek bir şey beklemiyordu- ve yerel tepki onu daha çok rahatlattı.

“Bu toplumun bir arada tutması yeter” dedi. Bu, tüm uluslararası yardımlardan daha önemli” dedi.

Hwaida Saad Beyrut’tan raporlamaya katkıda bulundu.