Kurtarma çabaları hızlanırken Türkiye müteahhitleri gözaltına alıyor

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
ADIYAMAN, Türkiye — Türk yetkililer, hükümetin yavaş kurtarma çabalarına öfkenin artması ve ülkedeki ölü sayısının 24.000’i aşmasıyla, Pazartesi günkü yıkıcı depremde bazı binaların çökmesinden sorumlu tuttukları düzinelerce müteahhidi Cumartesi günü tutuklamaya başladı.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Haber Ajansı’nın Cumartesi günü bildirdiğine göre, Türkiye Adalet Bakanlığı bu illerdeki yetkililere “deprem suçlarını araştırma birimleri” kurma talimatı verdiği için, depremin vurduğu 10 ilde 100’den fazla kişi tutuklandı. Ayrıca, 1999’daki benzer bir felaketin ardından yürürlüğe giren mevcut yönetmeliklere uymayan bina çökmelerinden “tasarımcılar ve sorumlular” aleyhine dava açmaları için savcılar atamalarını istedi.

Tutuklamalar, Türk devletinin depremde hemşerilerinin ölümüne katkıda bulunmuş olabilecek kişileri tespit edip cezalandırmak için attığı ilk adımlar oldu. Deprem bölgesinin dört bir yanında, bölge sakinleri, rüşvetçi olduğu iddia edilen müteahhitlerin karlarını büyütmek için köşeleri kesmesine ve hükümetin yeni düzenlemelere uymayan kompleksler inşa eden müteahhitlere “af” tanımasına öfkelerini dile getirdiler.

Antakya’nın Saraykent ilçesinde, yeni inşa edilen 14 katlı ve yaklaşık 90 daireli lüks binanın çöktüğü binada oturanlar, işçiliğin kötü olduğuna dikkat çekti.

Binanın yanında durup kurtarma ekiplerinin çalışmasını izlerken adını vermeyi reddeden bir adam, “Beton kum gibidir” dedi. “Çok hızlı inşa edildi.”

Bir Türk haber ajansının bildirdiğine göre, Cumartesi günü tutuklananlar arasında, ağır darbe alan Gaziantep kentinde çöken bir sitenin inşaatçısı Mehmet Ertan Akay da ihmal ve kamu inşaat yasasını ihlal ederek adam öldürmekle suçlanıyor. Gaziantep savcıları, yaptığı külliyenin enkazından çıkan delilleri inceledikten sonra tutuklama emri çıkardıklarını söyledi.

Hatay’da tamamen yıkılan 12 katlı 250 apartmanın inşaatçısı Mehmet Yaşar Coşkun, Cuma günü Karadağ’a uçağa binmek isterken İstanbul Havalimanı’nda tutuklandı. Bina çöktüğünde onlarca kişinin hayatını kaybettiği söyleniyor. Anadolu Haber Ajansı’na göre Bay Coşkun, savcılara binasının yerel ve devlet makamları tarafından uygun şekilde onaylandığını ve denetlendiğini söyledi ve avukatı, tutuklanmasının ana nedeninin halkın artan öfkesi olduğunu öne sürdü.

Türk kontrolündeki Kuzey Kıbrıs Yönetimi’ne göre, Adana’da çöken 14 katlı bir binanın depremden hemen sonra Türkiye’den kaçtığı bildirilen iki müteahhit kuzey Kıbrıs’ta tutuklandı.

Cumartesi günü Diyarbakır ilini ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin depreme yavaş ve gelişigüzel olmakla eleştirilen tepkisini savundu. Ülke genelinde yaşayanlar, geçen yıl enflasyonun yüzde 80’i aştığı bir ülkede sevdiklerini molozlar arasında bulmak, ailelerini sıcak tutmak ve yeterince yemek yemelerini sağlamak için hükümetin yardımını sabırsızlıkla bekliyorlar.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

Cumartesi günü, Bay Erdoğan bu depremin “ülkemizin yakın zamandaki en büyük felaketi olan 1999 depreminden üç kat daha büyük ve daha yıkıcı” olduğunu söyledi. Resmi yanıtın yavaş olduğunu kabul etmekle birlikte, ülkenin bu büyüklükteki bir depreme hazırlıklı olmadığını söyledi.

Mayıs ayında zorlu bir seçim kampanyasıyla karşı karşıya olan Sayın Erdoğan, “Maalesef bazı siyasi partiler, STK’lar hala ahlaksız ve çirkin bir şekilde saldırmaya çalışıyor” diyerek birlik çağrısında bulundu. hayatta kalanların şimdilik devlet yurtlarında yaşayabilmeleri için çevrimiçi öğrenmeye geçecekti.

Türkiye, 1999 depreminden sonra yapı yönetmeliklerini uygulamaya koyarken, yerel sakinler, müteahhitlerin diğer şeylerin yanı sıra betonu karıştırarak ve direkleri bağlamak için daha ucuz metal çubuklar kullanarak köşeleri kısarak daha fazla para kazanabilecekleri için bunların genellikle uygulanmadığını söylediler.

Annesi depremde ölen otomobil satıcısı Mesut Koparal, binaların iyi inşa edilmesi için daha fazlasını yapmadığı için devlete öfkeliydi.

“Devlet sorumludur” dedi. “Ufak tefek borçların varsa devlet peşine düşüp seni bulur ama binaları kontrol etmez.”

“Ben mühendis değilim, müteahhit değilim” diye ekledi. “Ne bileyim ben?”

Ortaokul öğretmeni olan 38 yaşındaki komşusu Mehmet Çelik, en büyük sorunun, hükümetin bu tür binaları etkili bir şekilde yasallaştırmak için ara sıra çıkardığı yasalara göre inşa edilmeyen binalar için sözde af olduğunu söyledi. Bu iyi bir politika çünkü kimse parasını ödediği bir binanın veya dairenin yıkılmasını istemez, dedi. Ama sonra bir deprem vurursa bina savunmasızdır.

Adıyaman’da ana cadde blok blok açılan bir şantiye gibiydi. Ancak binalar dikmek yerine, işçi sütunları, vinçler, buldozerler ve hafriyatçılar çöken molozları kazdı.

Mahalle sakinleri, Pazartesi günü komşu Suriye’de yaklaşık 4.000 kişinin ölümüne neden olan güçlü depremin ardından kurtarma ekiplerinin ve yardımın gelmesinin yavaş olduğunu söyledi. Ekipler şimdi ana şeridi dolduruyor.

Kurtarma ekipleri, madenciler ve üniformalı askerler moloz yığınlarının üzerinde duruyor ve çimenli orta refüjde dinleniyorlar, havayı dumanla boğan kütük ateşlerinde ısınıyorlar ve gönüllü mutfaklarında hazırlanan mercimek çorbasını içiyorlar.

Adıyaman ağır hasar gördü, ana cadde boyunca her blokta bir dizi bina şimdi yıkılıyor. Birçoğunun pencereleri ve duvarları çatlamış ve hiçbirinin sakini yok gibi görünüyor.

Çeşitli dağıtım noktalarında hazır yemek, çocuk bezi ve mama dağıtıldı. Gönüllüler, arkalarındaki katlanır masalardan doğru hapları veya şurupları almadan önce sakinlerin şikayetlerini dinlemek ve tıbbi kayıtlarına bakmak için boş bir arazide bir açık hava dispanseri kurdu.

Bitişikteki bir tıbbi çadırda, doktorlar gelen herkese ücretsiz muayene hizmeti veriyordu. Dr. Şanlıurfa’ya gönüllülerden oluşan bir heyet gönderen bir tabip derneği başkanı Fırat Erkmen.

BM yetkilileri, yerel ve yabancı yardım görevlilerinin, özellikle kuzeybatı Suriye olmak üzere etkilenen bölgelere yiyecek, temiz su ve geçici barınma sağlamak için baskı yaparken, etkilenen bölgede bir milyon veya daha fazla insanın soğuk bir kışta evsiz kaldığına inanıldığını söyledi. . 12 yıllık iç savaştan kaynaklanan siyasi engeller nedeniyle dış yardımdan büyük ölçüde koptu.

Deprem, Türkiye’nin güneydoğusunda ve Suriye’nin kuzeyinde, hem kuzeybatı Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki son bölgede hem de başta Halep olmak üzere hükümetin kontrolündeki bölgelerin bazı kısımlarında geniş çapta yıkıma yol açtı.

İnsani yardım, bölünmüş bir Suriye’de uzun süredir politize edilmiş durumda; Başkan Beşar Esad bunun merkezi hükümet aracılığıyla kanalize edilmesinde ısrar ederken, çoğu batılı yardım kuruluşu, yardımı doğrudan ülkenin Türklerin elindeki kuzeybatısına ulaştırmak istiyor. muhalif güçleri destekledi.

Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye giden yalnızca bir sınır kapısı olan Bab al-Hawa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından yardım sevkiyatı için onaylandı ve burada Esad’ı destekleyen Rusya başka geçişlere izin vermeyi reddetti. Suriye Kızılayı’nın BM yetkilileri eşliğinde sınırdan İdlib’e yardım taşıyan 14 tır gönderme izni aldığına dair haberler var, ancak çok daha fazla yardıma ihtiyaç var.

Düzensiz bir kurtarma çabası vites yükseltirken, Suriyeli ölü sayısının önümüzdeki birkaç gün içinde önemli ölçüde artması bekleniyor.

BM’nin Suriye özel elçisi Geir O. Pedersen, Cenevre’deki insani yardım görev gücü toplantısının ardından “Acil durum müdahalesi politize edilmemeli” dedi. “Acil sorularımız iki: erişim ve kaynaklar” diye ekledi.

Türkiye’ye yardım yağarken, Suriye’de durum daha kaotik ve vahim. Pedersen, ülkeyi ziyaret edecek birkaç BM yetkilisinden sadece biri. Dünya Sağlık Örgütü direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Cumartesi günü Halep’e gitti ve BM yardım sorumlusu Martin Griffiths, Esad’ın yıkım bölgelerini gezdiği ve hükümetinden uzak durduğu için Batı’yı suçladığı Suriye’ye gitmek umuduyla Türkiye’de.

Suriyeli bir gönüllü olan Mohamed al-Shibli Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye Beyaz Baretliler kurtarma grubunun şu anda yalnızca ölüleri kurtardığını söyledi. Dün ve bugün herhangi bir canlı vakaya rastlamadık” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dün gece gazetecilere verdiği demeçte, son 24 saatte 67 kişinin enkazdan canlı olarak çıkarıldığı Türkiye’de kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yaklaşık 80.000 kişinin hastanelerde tedavi edildiğini, 1.05 milyon kişinin ise deprem nedeniyle evsiz kaldığını ve derme çatma barınaklara tıkıldığını söyledi.

Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Dairesi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde hayatta kalan yaklaşık 93.000 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Türk yetkililer aileleri evlerini boşaltmaya teşvik ederken, birçoğu engelli. Melek Göçlü, Göçlü ailesinin insanları tahliye etmek için bir otobüs olduğunu duyduklarını ancak otobüse binmek için geldiklerinde iptal edildiğini söyledi. Kocası uçak bileti almıştı ama onlar da iptal edilmişti.

“Sadece kaçmak istiyoruz” dedi, “ama bir yol bulamıyoruz.”

Ben Hubbard Ve Şafak Timur Adıyaman, Türkiye’den raporlar; Hwaida Saad Beyrut, Lübnan’dan; Raja Abdurrahim Antakya’dan; Gülsin Harman İstanbuldan; Ve Stephen Erlanger Brüksel’den. Fara Muhammed Londra’dan gelen haberlere katkıda bulundu.