Mağaralar, Çadırlar ve Nakliye Konteynerleri: Depremden kurtulanların umutsuz barınak arayışı

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
Lütfiye Yüce, iki hafta önce kızı Yeşim’in 30. doğum günü için Antakya’da bir kutlama düzenledi. Bir dondurmalı pasta aldı ve bir avuç komşuyu davet etti.

Üç gün sonra, gece yarısı komşular, şehri beşik gibi sarsan dağ yamacına çöken Yeşim’i evlerinin altından çıkarmak için geri döndüler.

66 yaşındaki Yüce Hanım, oğlunun kızının cesedini dağdan aşağı taşırken yerin sarsıldığını anımsayarak, “Sanki yer kaynıyordu” dedi.

O ve oğlu, eski bir manastırın yanındaki çadır kampında komşularına katılmadan önce günlerce bir mağarada saklandılar. Onlar, Türkiye’nin büyük bir kısmını ve Suriye’nin batısını yok eden depremde bu ay evsiz kalan yaklaşık bir milyon Türk arasında yer alıyor.

Depremde bir oğlunu da kaybettiğini kaydeden Yüce Hanım, “Her şeyim vardı, şimdi hiçbir şeyim yok” dedi. Hayatta kalan dört çocuğu olduğunu ve hepsinin evsiz olduğunu söyledi. “Oraya asla geri dönemem – ama ne yapabilirim, gidecek hiçbir yerim yok.”

Türkiye’de meydana gelen deprem ve artçı sarsıntılarda 40 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Uluslararası Kurtarma Komitesi’ne göre, yaklaşık 47.000 bina yıkıldı veya hasar gördü ve bir milyondan fazla insan acil durum barınaklarına götürüldü. Milyonlarca insanın da yiyeceğe, barınağa, elektriğe, suya ve tuvalete ihtiyacı var. Birçoğu neredeyse iki haftayı açık havada geçirdi ve bazen buzlu havaya göğüs gerdi.

Türk hükümeti, Kızılay ve UNHCR, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi kuruluşlardan gelen yardım çalışanları ile birlikte, Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerinde insanları barınma konusunda Herkül gibi bir zorlukla mücadele ediyor.

Adıyaman’daki bir park, Türkiye’nin ulusal afet yönetim kurumu AFAD tarafından kurulan çadırlarla tıka basa hayatta kalanlar için bir dağıtım noktası haline geldi. Piknik alanları, büyük fıçılarda çorba pişiren gönüllülerle dolup taşarken, diğerleri su, çocuk bezi, battaniye, süt, bisküvi ve bozulmayan yiyecekler dağıtıyor.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

Erdal Akaslan ve eşi Selman Akaslan ağaçların altında dinleniyordu. Üç çocuğuyla birlikte yaşadıkları ev depremde hasar görmüş, bu yüzden bir gün dışarıda kaldıktan sonra Akaslan Bey boş bir arsaya derme çatma bir çadır kurmak için plastik örtü ve ahşap kirişler buldu. AFAD çadırı alamadılar.

50 defa sordum çadır bulamadım” dedi.

Yine Adıyaman’da depremde evi ağır hasar alan esnaf 60 yaşındaki Kadir Erdil, eşi ve üç yetişkin çocuğuyla birlikte yakınlarda üzerlerine yıkılabilecek hiçbir binanın olmadığı bir bahçeye taşındığını söyledi.

“Üzerine uzanacak battaniye ve kilimlerimiz var ama geceleri soğuğu durdurmak için yeterli değiller” dedi.

Türkiye’nin deprem bölgesinde yaşayan 3,6 milyon Suriyeli mültecinin çoğu için koşullar genel olarak daha kötü.

Besni kasabasında yaşayan 31 yaşındaki Muhammed Mahzum, eşi ve üç çocuğuyla birlikte deprem sırasında evlerinden zar zor kaçtığını söyledi. Bölgelerindeki diğer Suriyeli ailelerle buluştular ve birçoğu Mahzoum Bey’in çalıştığı çocuk odasına yerleşti.

Orada birkaç aile yaşıyordu ve anaokulunun üç odalı binasına düzinelerce kadın ve çocuğun tıkıştırıldığını tahmin ediyordu. İlk birkaç gece erkekler ve oğlanlar açıkta dışarıda kaldılar ama sonra çocuk odası sahibi onlara uyumaları için büyük bir çadır getirdi.

Küçük bir kasabadaydılar ve hükümetten hiçbir yardım alamadılar.

Halkın hükümetinin yardım çabalarına yönelik artan hayal kırıklığına yanıt olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yıl içinde “depremin vurduğu bölgedeki konut ihtiyacını karşılamaya” yetecek kadar “kaliteli ve güvenli binalar” inşa etmeyi planladığını söyledi.

Şu anda hükümet bir dizi kısa vadeli çözümü tercih ediyor: yeniden tasarlanmış nakliye konteynırları doğaçlama karavan parkları gibi ortaya çıkıyor. Spor salonları, oteller ve yurtlar insanlarla doluydu. Bir yolcu gemisinin Türkiye’deki binlerce Suriyeli mülteciyi daha götürmek için liman kenti İskenderun’a yanaşması planlanıyor.

Antakya’dan çıkan yol, hayatta kalanlar için dökülen bir destek panoraması sunuyor. Yerel hayır kurumlarının giysi çantalarıyla yüklü arabalar, molozları iten traktörlerin etrafında kıvrılıyor. Çorba ve çay yolu ambulanslarının ve pirinç ve un torbaları taşıyan kamyonların reklamını yapan seyyar mutfaklar.

Bozulan manzaranın her yerinde, parklarda ve diğer açık alanlarda, molozların arasından yardım kuruluşlarının yazılarıyla çadırlar ve geçici barınaklar çıkıyor.

AFAD tarafından Antakya genelindeki otoparklarda daha resmi kamplar kuruldu. Deprem bölgesinde umulabilecek en iyi koşullardan bazılarını sunuyorlar: çadırlar kalın, su geçirmez kumaştan yapılmış ve odun veya kömür sobaları var.

Ancak çadır almak herkesin sahip olmadığı bir ayrıcalıktır.

Beş gündür bir stadyumun dışında yaklaşık 1.200 kişilik bir AFAD kampında yaşayan 24 yaşındaki Nedime Şahin, “Burada sadece Türk aileleriyiz” dedi. Biz buraya taşınmadan önce Suriyeliler vardı ama gitmeleri gerekiyordu” dedi.

Stadyumun yakınında, genç bir kız ve erkek çocuk, bir camiden bağışlanan giysi ve oyuncakları taşıyan bir el arabasını, bir zamanlar yaşadıkları sitenin hemen arkasında 150 kişilik Suriyeli geniş bir ailenin çadır kurduğu bir zeytinliğe doğru itti.

23 yaşındaki Muhammed Kasım Khadijeh, “AFAD bize çadır vermeyi reddetti, biz de kendi çadırımızı kurduk” dedi. Ailesinin barınağı halı ve muşambalarla kaplıydı. Yedek mobilyalar, Bay Khadijeh’in evinden aldığı tencere ve diğer eşyalarla birlikte dışarıya yerleştirildi.

Sekiz yıl önce ailesiyle birlikte Suriye’deki iç savaştan kaçan ve deprem olmadan önce inşaatta çalışan Khadijeh’in amcası Sobhi Khadijeh, “Hayat devam ediyor” dedi. Şimdi o ve eşi, sekiz çocuğunun doymasını sağlamak için günde sadece bir öğün yemek yediler. “Suriye’de bir savaş vardı. Türkiye’de deprem oldu. Ama hala hayattayız.”

Amca ve yeğeni, uluslararası insani yardım kuruluşlarının, yerel yardım gruplarının ve cömert sakinlerin desteğine rağmen, Khadijeh’ler gibi bazı kişilerin herhangi bir yardım almadığını söyledi. Evlerinden kurtarılan veya deprem bölgesi dışında yaşayan akrabaları tarafından gönderilen yiyeceklere bağlıydılar.

Bazı gönüllüler aileyi ziyaret etmiş ve kendi arabalarıyla ülke çapında yardım malzemeleri taşımıştı. Disk jokey olan 42 yaşındaki Doğukan Manço, İstanbul’dan 11 saatten fazla sürdü ve yol üzerindeki kasabalarda durarak Suriyelilere verdiği su depolarını ve giysileri aldı.

“Buraya gelmek için her şeyi bıraktım” diyen Erdoğan, bazı arkadaşlarının AFAD gibi yardım gruplarının ziyaret etme ihtimalinin düşük olduğu bölgelere ulaşmak için en çok etkilenen bölgelere seyahat ettiğini de sözlerine ekledi.

AFAD Perşembe günü yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 172.265’inin dikildiği deprem bölgesine en az 368.874 çadır gönderildiğini söyledi. Hükümet ayrıca 5.400 nakliye konteynırını konut için yeniden kullandı ve en az 890.000 kişi devlet yurtlarında ve tesislerinde barındırılıyor. Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, yaklaşık 50.000 kurbanın otellerde olduğunu söyledi.

Depremin merkez üssünden yaklaşık 80 mil uzaklıktaki Adana şehrinde, geniş bir spor salonu, cami ve otel ağı on binlerce kurban için barınaklara dönüştürüldü.

Ömer Kahraman, geçtiğimiz hafta Adana Garden Business Oteli’ne sığınarak hayatta kalan yüzlerce kişiden biriydi.

Otelin loş ışıklı balo salonunda minderlere toplanmış bir grup insanın arasında yatarken, “Adana’nın misafirperverliğinden çok memnunum” dedi. Kahraman, kurtarma ekiplerinin onu Kahramanmaraş’taki altı katlı binanın enkazından çıkarmasının sekiz saat sürdüğünü söyledi. İki bacağı kırıldığı için tedavi edilmek üzere askeri helikopterle Adana’ya götürüldü.

Burada hayatım boyunca unutamayacağım arkadaşlar edindim” dedi.

Diğerleri, can sıkıcı bir belirsizliğin içinde sıkışıp kaldıklarını, yetkililerin evlerinin güvenli bir şekilde döndüğünü doğrulamasını beklerken bir yerden bir yere mekik dokuduklarını anlattı.

“Geçen hafta bir yüzme havuzuna gittik; 5 gündür ailesinin yattığı spor salonunun bir köşesinde ince bir şilte üzerinde yatan 48 yaşındaki Dilek Tekerlek, “Artık spor salonundayız” dedi.

Adana’da bir düzineden fazla aile spor salonuna sığınarak küçük gruplar halinde halıların üzerinde uyudu. İnce battaniyelerin altından minicik ayaklar ve eller çıkıyordu. Anneler, yerlerinden edilen veya enkaz altında kaybolan diğer kişilerin haberlerini almak için telefonlarını kaydırdılar.

Yanında birkaç valiz, birkaç plastik poşet ve üç çocuğu bulunan Tekerlek Hanım, yakında taşınmak zorunda kalacaklarından yakınıyordu.

Barınağı organize eden Türkiye Spor Bakanlığı hakkında “Bize burayı terk etmek zorunda kalacağımız söylendi” dedi ve ailelerin nereye götürüleceği konusunda yorum yapmaktan kaçındı. “Sırada ne olduğunu bilmiyoruz – geri dönecek hiçbir şeyimiz yok.”

Ben Hubbard Adıyaman, Türkiye’den katkıda bulunan raporlama, Raja Abdurrahim Adana, Türkiye ve Gülsin Harman İstanbuldan.