Marka dışı ilaçlar, 2012'den bu yana altı milyar tasarruf

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,866
0
1
Patent dışı ilaçlar sayesinde Ulusal Sağlık Hizmeti 12 yılda 6 milyarın üzerinde tasarruf sağladı. Yalnızca A sınıfı ilaçlar için, yani tamamı geri ödenen ilaçlar için, 2023'te dağıtılan tüm eşdeğer paketlerin marka fiyatlarından satıldığı varsayılırsa, ilaç harcamaları 460 milyon euro artacaktır. Ve 2012'den bugüne bu rakam 6,25 milyara ulaşacaktı. Eşdeğer ilaçların halk sağlığı açısından rolü, sağlık dünyasından kurumların, endüstrinin ve operatörlerin katılımıyla Roma'da sunulan “İtalya'daki eşdeğer ilaç sistemi” Nomisma 2024 Gözlemevi'nden ortaya çıkıyor.

Alarm verici resim

Rapor, üretim maliyetlerindeki artış ve sözde 'jenerik' üreten şirketlere yüklenen yükler nedeniyle şu anda sıkıntı çeken bu sektörün hafife alınması riskine karşı uyarıda bulunuyor. “Resim geçmişe göre daha endişe verici” diye açıkladı Lucio PomaNomisma'nın baş ekonomisti – . Patent dışı ilaçlar tamamen ortadan kalkarsa ne olur diye kendimize sorduk. Temel sorun, eşdeğerlerinin ülkenin sağlık hizmetinin yeri doldurulamaz bir sütununu temsil etmesidir; ancak bu hizmetlerin yararları hafife alınmakta veya göz ardı edilmektedir.”

Eşdeğer ilaçlar, İtalyanların güvensizliğinin maliyeti yılda bir milyardan fazla

kaydeden Simone Valesini

22 Mayıs 2024

Poma, sistemin zayıflamasının “ilaç kıtlığı olgusunun katlanarak artmasına, daha az varlıklı sınıfların ilaçlara erişememesine ve bazı kronik hastalıkların tedavisini desteklemenin imkansızlaşmasına yol açacağını” ifade etti. “. Şirketler için ilk gerçek zorluk endüstriyel sürdürülebilirliktir. Eşdeğer ilaç üreticilerini bir araya getiren bir dernek olan Egualia'nın başkanı, “Bunu akılda tutarak,” yorumunu yaptı. Stephen Kolatin – farmasötik yönetişime ilişkin tartışmanın yeniden başlatılması esastır ki bu bir önceliktir ve konsolide kullanımdaki tüm düşük maliyetli ilaçların sürdürülebilirliğinin bu akıl yürütmenin merkezinde yer almasını istiyoruz”.

Mümkün olan en düşük fiyata üretim maliyetleri ve ihaleler

Eşdeğer ilaç sektörü aslında baskı altında; yüksek üretim maliyetleri, mevzuat yükü ve düşük maliyetli ihaleler arasında sıkışıp kalıyor. Sektörde kar marjlarının aşınmasına ve rekabetin azalmasına neden olan faktörler. Ve Nomisma Gözlemevi'nden Hükümet'e bir çağrı geliyor: “İlaçların geri ödemesini ortadan kaldırın, üretim maliyetlerindeki artışa uyarlayarak fiyat düzeyini düzenleyin ve hastane ihalelerine ilişkin kriterleri gözden geçirin”.

Hammadde ve enerji

Öne çıkan kritik konular arasında enerji ve hammadde fiyatları yer alıyor. Lucio Poma, “Pandemi döneminde kaydedilen artışlar yapısal hale geldi ve bu da artışların nihai fiyatlara aktarılmasının mümkün olmadığı bir sektörde sürdürülemez baskılara yol açtı” dedi. Şirketin 2023 mali tabloları incelendiğinde, hammadde maliyetlerinde 2022 yılına göre %19'luk bir artış olduğu ve beş yıllık dönemde bu artışın %86 olduğu belirtiliyor. Poma, alüminyum, cam, kağıt ve plastik gibi ambalaj malzemelerinin fiyatlarının da arttığını, “üretim maliyetlerinin %20'sini oluşturan kalemlerin” arttığını ekledi. Tıpkı satış izni için katlanılan maliyetlerin artması gibi, 2016 ile 2023 arasında %26 oranında arttı. Bu aynı zamanda patent dışı ilaçlar için cironun %15 ila %18'ini etkileyen Geri Ödemeden de etkileniyor.

Alerjiler, anafilaktik şoka karşı ilaç sıkıntısı daha da kötüleşiyor. Hastalara yardım edecek bir görev gücü

10 Eylül 2024

Bunun sonucunda rekabette o kadar azalma oldu ki, son üç yılda İtalya'daki ilaç üreticilerinin sayısı %10 azaldı; yetmişe yakın şirket kapanma veya birleşmeden etkilendi. Çağrı Stefano Collatina'dan geldi: “Hükümet, üretken yatırımları kolaylaştıran ve ilaç ve aktif içerik tedariğinde daha fazla bağımsızlığı garanti eden sağlam sanayi politikalarına sahip şirketleri desteklemeye kararlıdır”.