Türkiye ve Suriye’deki depremden bir hafta sonra yardım çabaları sekteye uğradı

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
Yıkıcı bir depremin Türkiye ve Suriye’yi vurmasından bir hafta sonra, aileler muşambalar ve karton barınakların altına sıkışmışken, ciddi bir çadır, barınak ve tıbbi malzeme sıkıntısı, yardım çabalarını tehlikeye atıyor ve hayatta kalanları harabeler ve aşırı soğuk arasında mücadele etmeye bırakıyor.

Türk hükümetine göre, Pazartesi günü her iki ülkede de ölü sayısı 35.000’i aştı ve yalnızca Türkiye’de bir milyondan fazla insan evsiz kaldı. En acil ihtiyaçlardan biri, evleri yıkılmış veya potansiyel olarak güvensiz durumda olan binlerce kişiye yardım etmek için sığınaktı.

Deprem bölgesindeki köy ve kasabalarda insanlar, bir zamanlar çalıştıkları ve yaşadıkları çatlak ve sağlam olmayan binalar dışında her yerde bir araya toplanmış gibiydi. Çadırlar ve derme çatma barınaklar parkları, kaldırımları ve cami avlularını doldururken büyük gökdelenler karanlık ve boş duruyordu.

Birleşmiş Milletler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye’nin otoriter cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye iki yardım kapısı daha açmaya karar vermesinin koşulların çok zor olduğunu söyledi.

Yardım malzemelerinin sınırdan üç ay boyunca akmasına izin verme kararı, Esad’ın 2011’de Suriye iç savaşının başlamasından bu yana sınır kapılarını insani yardıma açmayı ilk kez kabul etmesi oldu.

Yardım sadece muhalefetin kontrolündeki bölgelere sızdı ve Türkiye ile Suriye arasında uluslararası yardımın taşınması için BM onaylı tek sınır kapısı olan Bab al-Hawa, kuzeydeki bu tür bölgeler için bir cankurtaran halatı oldu.

Bölge genelinde yiyecek, giyecek, ilaç, barınak ve sıcaklık eksikliği şiddetliydi. Bir aile, merkez üssüne yakın bir Türk kasabası olan Kahramanmaraş’ta çökmüş bir binanın caddesinin karşısındaki bir kamp alanında, yakabileceği her şeyden çıkan ateşin etrafında ısınmaya çalıştı.

9 ve 14 yaşındaki iki çocuğuyla birlikte keskin bir dumanın yanında ahşap banklarda oturan Zeynep Omac, “Yemek aklıma gelmiyordu” dedi. “Çocuklara sadece bulabildiğim atıştırmalıkları veriyorum.”

Omac ve çocukları, deprem sırasında evlerinden pijamalarıyla ayrılmıştı. “Orada kıyafet bulmaya çalışıyorum,” dedi, kaldırımda şehre ulaşan bir yardım sevkiyatının kalıntıları olan bir yığın giysiyi işaret ederek.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

Caddenin karşısında, işçiler enkazda ceset aradılar, hayatta kalanları bulma umutları bina çöktükten çok sonra azaldı. 38 yaşındaki Omac, enkaz altında akrabalarının olduğunu söyledi: kocasının yeğeni ve yeğeni. Kurtarıcıların akrabalarını diri ya da ölü olarak çıkarmasını bekledi.

Türkiye’nin Ulusal Afet Yönetim Ajansı (AFAD), 238.000’den fazla gönüllünün yardımıyla çok sayıda çadır dağıttı, ancak afetin büyüklüğü birçok kişiyi hala barınaksız bıraktı.

Pek çok insan ellerinden geleni yapmak için molozu birbirine sıvadı: Yaklaşık bir düzine aile, bir kamyonetin üzerine karton ve muşambadan bir sığınak inşa etti ve yatakların üzerine battaniyeler ve ince şilteler yerleştirdi.

Bir insani yardım grubu olan Türk Kızılayı, Türk haber medyasının evsizler için geçici barınak sıkıntısı ve kötü sanitasyon koşulları bildirmesinin ardından insanları barındırmak için çadır üretimini hızlandırdığını söyledi.

Yetkililer zaman zaman -İstanbul belediye başkanı gibi- üzücü bir kurtarma vakası bildirse de kutlamak Bir kadın 175 saat enkaz altında kaldıktan sonra kaçtı – Pazartesi günü giderek daha az sayıda kurtulan bulundu. Türkiye ve Suriye’de yardım çalışanları, dikkatlerini büyük ölçüde gıdası, ilacı veya barınağı olmayanlara odakladı. Her iki ülkede de kötü hava koşulları ve bozuk yollar yardım akışını yavaşlattı.

Birleşmiş Milletler insani yardım yetkilisi Martin Griffiths Pazartesi günü yaptığı açıklamada, insanları enkazdan kurtarma penceresinin “sona yaklaştığını” ve odağın vardiyada ölenlere ev, yiyecek, okul ve psikolojik bakım sağlamaya kaydırıldığını söyledi. kurbanlar

Yardım Türkiye’ye akarken, Suriye’nin kuzeyinde yıllarca süren iç savaşın ardından siyasi bölünmeler nedeniyle muhalefetin elinde bulunan bölgelere nispeten az bir miktar ulaştı. Suriye’ye gönderilen yardımın çoğu, her zaman gıda gibi en acil ihtiyaç duyulan maddeleri içermiyordu.

Türkiye destekli muhalif grupların sözcüsü Mazen Aluş Bab al-Hawa sınır kapısının Suriye tarafında, “Geçtiğimiz günlerde şu ana kadar aldığımız tek yardım çadır, ekipman, battaniye ve temizlik malzemeleri ve şilteler” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetinin depreme verdiği tepki nedeniyle eleştirilere maruz kalırken, devlet tarafından işletilen Anadolu Haber Ajansı’nın Pazartesi günü ihlal ettiğine göre, Türk yetkililer daha fazla müteahhit ve bina yönetmeliklerini ihlal eden eski püskü inşaat işlerine karıştıklarından şüphelenilen diğer kişileri tutukladı. Uzmanlar, kötü inşaatın büyük olasılıkla depremin ölümcüllüğünü şiddetlendirdiğini söylediler.

Gaziantep’te çöken binanın müteahhidi İbrahim Mustafa Uncuoğlu’nun gözaltına alındığı bildirildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, pazar günü dedi 130’dan fazla kişi hakkında, çöken binalarla bariz bağlantıları nedeniyle davaların devam ettiği.

ayrı ayrı Bu, Türk polisi tarafından yapılan açıklamada açıklandı. Pazartesi günü yetkililer, deprem hakkında yanlış bilgi yaymak suçlamasıyla 56 kişiyi tutukladı ve 14 kişiyi herhangi bir suçlama olmaksızın gözaltına aldı.

7,8 büyüklüğündeki ve hemen hemen onun kadar güçlü bir artçı sarsıntının takip ettiği deprem, şimdiden 1939’dan bu yana Türkiye’yi vuran en ölümcül deprem. Burada ölü sayısı şu anda 31.600’ü aşıyor; Kuzeybatı Suriye’de 3.500’den fazla insan öldü. Yeterli tıbbi malzemeye sahip olmayan hastaneler, acil yardıma ihtiyacı olan çok sayıda insanı tedavi etmekte zorlanıyor.

Depremin hükümet kontrolündeki ve Türkiye’nin desteklediği muhalif güçlerin işgal ettiği diğer bölgeleri vurduğu Suriye’de, Birleşmiş Milletler cephe hatlarında yardım sağlamak için mücadele ediyor.

Geçen hafta içinde Birleşmiş Milletler Türkiye’den battaniye ve tıbbi malzeme gibi malzemeler taşıyan 50’den fazla tırı sınırdan Suriye’ye gönderdi ve Pazartesi günü en az altı tır daha gönderildi.

Birleşmiş Milletler, kurtarma çabalarının yakıt, makine ve araç kıtlığının yanı sıra kuzeybatı Suriye’de devam ettiği ve insanları evlerini terk etmeye zorladığı bildirilen artçı sarsıntılar nedeniyle sekteye uğradığını söyledi.

Türkiye’nin güneybatısındaki Adıyaman’da hayatta kalanlardan bazıları yardım beklerken pişmanlıklarını dile getirdi. Deprem sırasında, 45 yaşındaki Mustafa Dascan, ikinci kattaki bir duvardan düşerek kaldırıma düştüğünü, duvardaki bir delikten yatağının hala görülebildiğini hatırladı.

Bitişikteki daha yüksek bina üzerine düşerek evde ciddi hasara neden oldu ve yakınlarda park etmiş siyah bir Peugeot’nun arka tarafını tahrip etti – Bay Dascan’ın yakın zamanda kızının 18. doğum günü için aldığı bir hediye.

Bay Dascan, karısını ve üç çocuğunu dışarı çıkarmayı başardı ve diğer ailelerle birlikte köydeki bir eve taşındılar. Ama yine de zamanlarını dışarıda, soğukta geçirdiler.

“Sağlam bir ev ama çocuklarım girmeye korkuyor, bu yüzden hava durumuna göre bahçede oturuyoruz veya arabada uyuyoruz” dedi.

Harap olmuş mahallesine geri döndü, “komşularımın acısını paylaşmak için” dedi.

Nick Cumming Bruce Cenevre’den katkıda bulunan raporlar; Şafak Timur Gaziantep, Türkiye’den; Ve Farnaz Fassihi New York dan.