Türkiye’deki gönüllüler deprem bölgesinde derme çatma hastaneler inşa ediyor

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
ANTAKYA, Türkiye — Cuma sabahı harap durumdaki Antakya’nın şu anda ana hastanesi olarak hizmet veren kırmızı çadır kümesinin önüne bir ambulans yanaştı. Enkaz altında yaklaşık 100 saat kaldıktan sonra evinin enkazından çıkarılan bir kadını getirdi.

Bir bacağı kırılmış olmasına ve düşen beton blokla kafasına darbe almasına rağmen bilinci açıktı ve konuşabiliyordu. İki çocuğunun nerede olduğunu öğrenmek istedi. Ama henüz bulunmamışlardı.

Mucizeler, aceleyle bir otoparka dikilen sahra hastanesindeki doktorlar için neredeyse rutin hale gelmişti ama mucizeler hiçbir zaman yeterli olmuyordu. Günler geçtikçe ve enkazdan canlıdan çok ölü çıkarıldıkça, sayıları gitgide azalıyor.

Sahra hastanesine Pazartesi ve Salı günleri olduğu gibi artık saatte 200 hasta gelmiyor.

Yine de insanlar enkazdan çıkarılmaya devam etti ve ezilmiş uzuvlar, dehidrasyon ve maruz kalma için tedavi gerektirdi. Bu genellikle amputasyon anlamına geliyordu. Birçok hamile kadın için bu, travma nedeniyle erken doğuma girmek anlamına geliyordu.

Kırmızı çadırda doğumhane hemşiresi olan 25 yaşındaki Halil Kabadayı, “Son 5 günde yaşadıklarımı, gördüklerimi anlatsam belki de filmler bu kadar dramatik olmazdı” dedi. – Türkiye’nin İzmir şehrinden gönüllü olarak gelmek için her şeyini bırakan.

Yıkımın boyutu göz önüne alındığında, Antakya’nın yarı işleyen bir sağlık sistemi kurmuş olması dikkat çekicidir. Pazartesi günkü deprem hem hastaneleri hem de evleri yerle bir etti ve başlangıçta 10 ildeki kurtarma görevlilerini çöken binalarda ezilen insanlarla düzgün bir şekilde ilgilenemez hale getirdi.

Ancak o zamandan beri, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gönüllüler tarafından yapılan yıkımın ortasında yeni, derme çatma bir sağlık sistemi inşa edildi. En ağır yaralılar tedavi için diğer illerdeki hasarsız hastanelere gönderilirken, deprem bölgesinin göbeğinde yeni kurtarılanları stabilize etmek, hafif yaralıları tedavi etmek ve afet sonrası alevlenen hastalıkları tedavi etmek için sahra hastaneleri açıldı. Enkazdan kurtarılan evcil hayvanlar bile Antakya’daki bir pop-up hayvan hastanesinde gönüllü tıbbi bakım gördü.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

“Çalışmamız daha yeni başladı” dedi Dr. İstanbul’daki bir devlet hastanesinde acil servis doktoru olan 38 yaşındaki Ferit Kılıç, Pazartesi günü yardıma gönüllü oldu. “Sağlık ekipleri olarak beş gündür buradayız, duş yok, tuvalet yok. Ama bunlar önemli değil. Kurtardığımız her can bizim için önemli.”

Bir tıp öğrencisi depremi duyar duymaz otostopla 600 kilometre afet bölgesine gitti; Bay Kılıç, İstanbul’dan gönüllü doktor ve hemşirelerle dolu bir uçakla geldi. Ankara’dan bir veteriner ve erkek arkadaşı insanlara yardım etmek amacıyla gelmişler, sonunda evcil hayvanları tedavi etmek için gelmişler. Hintli bir ağız cerrahı ve ordunun sağlık ekibinin geri kalanı, dünyanın dört bir yanından yardım için gelen birkaç tıp grubundan biri olan Türkiye’ye gitti.

Türkiye’nin Konya kentinden 27 yaşındaki stajyer Mümtaz Büyükköken, “Haberi yeni duydum ve evde kalamayacağımı düşündüm” dedi. Depremden bu yana günlerini, İskenderun’un sahil kasabasındaki iki hastaneden birinin arızalı olduğu bir okula derme çatma bir hastane kurulmasına yardım ederek geçirdiğini söyledi.

Acil durum, bölgedeki birçok tıp uzmanının da hayatına dokundu ve çoğu zaman yardım etmelerini engelledi. Pazarcık’ta, depremin merkez üssünün yakınında, çok sayıda yakınını kaybetmiş bir ambulans görevlisi, Pazartesi gününden sonra, şehirdeki sadece iki kişiden biri olan 13 ambulans ekibinden sadece beş veya altısının çalışabildiğini söyledi.

Geri kalanlar aile üyelerini gömmek ya da yaşayacak yeni bir yer bulmak zorunda kaldı.

Sağlık görevlisi Emre Tokgözlü, “Artık işe gidemedim” dedi. “Depremden beri sadece kendi ailemle ilgileniyorum.”

Tüm hafta boyunca Antakya ve diğer sert vuran şehirlerin müziği krizin uğultusu oldu. Yardımcı helikopterlere sahip helikopterler o kadar yaygın hale geldi ki, neredeyse başınızı kaldırmıyorsunuz. Elektriğin olmadığı durumlarda, kükreyen jeneratörler arama ve kurtarma ekipleri için projektörlere güç sağlar. Ambulans sirenleri durmaksızın çalıyor, trafiğe o kadar şiddetli bir şekilde giriyor ki, sürücülerin geçmesine izin vermek her zaman bir dakika sürüyor.

Ama ara sıra bir sokağa sessizlik çöker. Arama kurtarma ekipleri herkesi susturmaya çağırıyor ve arama yapanlar enkazın altından gelen sesleri dinlerken arabalar motorlarını kapatıyor.

Sirenler, betonun altında hâlâ çarpıntısı olan insanların olduğunu hatırlatıyor. Bununla birlikte, giderek artan bir şekilde, hiçbir ses duyulamaz ve arama yapanlar yalnızca cesetler bulur.

Felaketten sonraki ilk günlerin kaosu ve travması yatıştıkça, hastaların yaralarını sarmak ve onları hayatta olduklarını varsayarak dağınık evlerine kavuşturmak çoğu zaman doktorlara düşüyor. çocuklardan, kardeşlerin çocuklarından, evcil hayvan sahiplerinden ayrıldı ve çok azı elektrik ve mobil iletişim kıtlığı nedeniyle kendini yalnız buluyor.

Şimdi yeni hasta dalgaları geliyor: kırsal köylerden, karlı veya hasarlı yolların sonunda mahsur kalan ve şimdiye kadar yardıma ulaşamayan insanlar; gömülü akrabalarını aramakla veya kendi küçük yaralarını tedavi ettirmek için sığınak bulmakla meşgul insanlar; Eşyalarını almak için dengesiz evlere dönerken insanlar yaralandı. Pazartesi günü aniden evsiz kalan birçok kişi, hafta boyunca astım, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları için ilaç almamıştı.

Antakya’nın en büyük şehir olduğu Hatay’daki doktorlar, deprem nedeniyle yerinden olan çok sayıda insan gibi soğukta günlerce uyumanın sağlık üzerindeki etkilerinden de endişe duyduklarını söylediler.

Yüzbinlerce insan tuvalete, duşa, sabuna ya da besleyici gıdaya erişimi olmayan aşırı kalabalık çadırlarda yaşıyordu ve bulaşıcı hastalıkların yayılması için koşullar olgunlaşmıştı. İnsanlar dondurucu soğukta ısınmak için ne bulurlarsa yaktılar, keskin dumandan sürekli öksürdüler. Doktorlar, tuvalet olmaması, hatta lazımlık bile olmaması, birçok insanın dışarıda rahatlamak zorunda kalmamak için gerekenden daha az içtiği anlamına geliyordu ve bu da su kaybına yol açtı.

Yeni evsizlerin çoğu, günlük hastalık yönetimi ve küçük yaralanmaların tedavisi için, Antakya’nın batı yakasında Türkiye Komünist Partisi tarafından yürütülen gibi küçük derme çatma kliniklere yöneldi. Bir benzin istasyonunun yıkıntılarının yanına gerilmiş mavi bir muşamba altında, gönüllüler bağışlanan ilaçları dağıtırken, doktorlar son dört gününü çöken kurbanların apartmanları taşımasına yardım ederek geçiren 31 yaşındaki Suriyeli baklavacı Bassel al-Noun ile ilgilendi. Fazla hareket ettiremediği kanlı sol eli için yardım alamayacak kadar meşguldü.

Doktorlardan 45 yaşındaki Aslıhan Çakaloğlu, başkent Ankara’dan Antakya’ya geldi. Kendisinin ve ekibinin başlangıçta felaketin ölçeğinden bunaldığını, tek çözümün işe gidip çalışmaya devam etmek olduğu bir sorun olduğunu söyledi.

“Binaların altında ulaşamayacağınız ve tedavi edemeyeceğiniz çok sayıda insan olduğunu bilmek çok üzücü” dedi Dr. Çakaloğlu. Ama şimdi örgütleniyoruz. Bu, işimizi yapabileceğimiz bir şey anlamına geliyor.”

Şafak Timur Gaziantep, Türkiye’den katkıda bulunan raporlar.