Yardım Suriye’ye sızarken, bölge sakinleri çok az ve çok geç konuşuyor

Elif

New member
16 Haz 2021
971
0
0
Uluslararası yardım malzemelerinin ilk sevkiyatı, Perşembe günü muhalefetin kontrolündeki kuzeybatı Suriye’de tükenmiş sakinlere ulaştı; bu, enkaz altında mahsur kalan insanları çıkarmak, güvenli bir sığınak bulmak ve yiyecek almak için günlerce yardım bekleyen yüz binlerce kişi için küçük bir zaferdi.

Ancak hayatta kalanlar, kurtarıcılar ve doktorlar çok az ve çok geç olduğu için hayal kırıklıklarını dile getirdiler. Depremden önce düzenlenen altı Birleşmiş Milletler yardım kamyonu, yiyecek gibi en acil ihtiyaç duyulan bazı malzemeleri içermiyordu ve bunun yerine daha az kritik öğeler getirdi.

Beyaz Miğferler üyesi Mohamed al-Shibli, “Uluslararası kurtarma ekipleri ilk saatlerde hatta ikinci gün Suriye’ye ulaşmış olsaydı, enkaz altında yatan bu insanların canlı olarak çıkarılabileceğine dair büyük bir umut vardı” dedi. Suriye’nin muhaliflerin kontrolündeki bölgelerinde faaliyet gösteren bir sivil savunma grubu.

Birleşmiş Milletler ve dünya liderlerini enkazı temizlemek için kurtarma görevlileri ve ağır makineler göndermeye çağırdı ve bölgeye ulaşan yardımın hayatta kalanları ve sevdiklerinin cesetlerini kazıp çıplak elle arayan sakinler için yararsız olduğunu söyleyerek reddetti.

“Çocuklar bezli molozların altında ne yapacak?” dedi gözyaşlarına karşı savaşarak.

Pazartesi günkü deprem, hem Suriye hükümeti tarafından kontrol edilen hem de komşu Türkiye tarafından desteklenen muhalif güçlerin elinde bulunan diğer bölgeleri kapsayan kuzeybatı Suriye’nin büyük bir bölümünü etkiledi. Bu bölgesel bölünmeler ve henüz sona ermemiş 12 yıllık bir iç savaştan kaynaklanan bir dizi başka siyasi engel, uluslararası yardıma en çok ihtiyacı olanlara ulaşmada muazzam zorluklar ve ölümcül gecikmeler yarattı.

Pazartesi gününden bu yana aralıksız görev başında olan kurtarma ekipleri, ülke geneline yayılarak hayat kurtarmak için zamana karşı yarıştı.

Al-Shibli, “Enkaz içindeki bazı insanlar isteklerini ekiple paylaşıyor” dedi. “Enkaz altında, onlardan mesaj iletmelerini istiyorlar, sevdiklerinin isimlerini paylaşıyorlar ve sonra ölüyorlar.”

BM’nin Suriye’ye giden yardım konvoyu, depremden kaynaklanan yol hasarı nedeniyle durduruldu ve bu durum, yardım malzemelerini kontrol eden ve taşıyan yerel işçileri de etkiledi.

Konvoy, Türkiye’den Suriye’ye, ülkenin otoriter liderleri Beşar Esad rejimine karşı çıkan muhalif güçlerin elindeki bölgelere Birleşmiş Milletler yardım malzemelerinin yıllarca tek geçiş noktası olan Bab al-Hawa sınır kapısından girdi. kavga. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi sözcüsüne göre, kamyonlar acil barınak malzemeleri ve gıda dışı maddeler taşıyordu.

Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem

6 Şubat’ta Türkiye’nin Gaziantep kentinde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, yüzyılın en ölümcül doğal afetlerinden biri haline geldi.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Jens Laerke, yolların geçilebilir olduğundan emin olmak için “Bu ilk sevkiyat bir testtir” dedi. Örgüt, mümkün olan en kısa sürede Kuzeybatı’ya mümkün olduğunca çok yardım ulaştırmayı umduğunu söyledi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Suriye’de 3.300’den fazla insan depremde öldü – bu sayı Pazartesi gününden bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor ve artmaya devam etmesi bekleniyor. Beyaz Miğferler’e göre bu ölümlerin 2 binden fazlası kuzeybatı Suriye’nin muhaliflerin kontrolündeki bölgelerinde meydana geldi.

Türkiye’de ölü sayısı 17 bin 500’ü geçti ve artması bekleniyor. Kurtarma köpekleriyle birlikte uluslararası arama ve kurtarma ekipleri dalga dalga Türkiye’ye akın ederken, Suriye’nin muhaliflerin kontrolündeki bölgelerinde moloz ve moloz yığınlarını karıştıran yalnızca yerel kurtarıcılar ve gönüllüler.

Depremden etkilenen Suriye’de yaklaşık 11 milyon insan var ve Birleşmiş Milletler’e göre bunların yaklaşık 4 milyonu temiz su ve gıda gibi temel insani ihtiyaçlarını karşılamak için yardım kuruluşlarına bağımlı durumda.

Beyaz Miğferli kurtarıcılar, giderek daralan fırsat penceresinde Pazartesi gününden bu yana mümkün olduğu kadar çok insanı zaman dolmadan kurtarmak için genellikle çıplak elleriyle çalışıyorlar.

Çoğu, ülkenin sağlık sistemini kasıp kavuran on yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaşa katlandıktan sonra yeni bir insani krizin ortasında kalan Suriyeli doktorlar, daha fazla ve daha hızlı yardım ricalarını yineledi.

“Depremden önce arz kıtlığımız vardı, şimdi talebimiz sadece arttı” dedi Dr. Pazartesi gününden bu yana yüzlerce yaralıyı tedavi ettiği kuzeydeki İdlib şehrinde 60 yaşındaki bir cerrah olan Mohamed al-Abrash.

Depremden önce Dr. Al-Abrash, hastane personelinin halihazırda ameliyat masaları ve bandajlar gibi temel tıbbi malzemelere ihtiyacı olduğunu söyledi. Artık böbrek yetmezliği ve ciddi yaralanmaları olan çok sayıda hastayı tedavi etmek için diyaliz makineleri gibi daha gelişmiş ekipmanlara ihtiyaçları vardı.

Binalar çökmeye devam ederken hayatta kalanların çoğu evlerine dönmeyi reddetti. Sakinleri sokaklarda kendi barınaklarını inşa etti ve dondurucu soğuklara göğüs gerdi.

“Hipotermiden ölen çocuklar var” dedi. “İnsanlar sokaklarda ölürken beklemek zorunda kalıyoruz” diye ekledi. “Neler olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Siyaseti bir kenara bırakmalıyız – bir felaketin içindeyiz.”

Suriye’nin kuzeybatısındaki birçok hastane, depremde faaliyet gösteremeyecek kadar ağır hasar gördü ve hastalar, yardım etmek için devreye giren Sınır Tanımayan Doktorlar gibi diğer yardım grupları gibi mahsur kaldı. Ekipleri, depremden bu yana İdlib vilayetindeki 23 yerel hastane ve kliniğe tıbbi malzeme ve kitler ulaştırarak 3.400’den fazla yaralıyı tedavi etti.

Örgütün ABD’deki yönetici direktörü Avril Benoît, “Bu felaketin büyük sonuçları, eşit derecede büyük bir uluslararası tepki gerektirecek” dedi.

Depremden önce bile, Suriye ülke çapında ciddi yakıt kıtlığı çekiyordu. Ardından gelen yaygın elektrik kesintileri, birçok hastaneyi elektrik için jeneratörlere güvenmeye zorladı; Birleşmiş Milletler, bunların genellikle giderek azalan dizel yakıt ve benzinle çalıştırıldığını söylüyor. Kar yağışı, kurtarma çalışmalarını daha da engelledi.

Birçoğu deprem sırasında evlerini kaybetmiş olan 1.500’den fazla kişi Perşembe günü İdlib vilayetinde bir barajın çökmesi sonrasında sular altında kalan bir köyden kaçmak zorunda kaldı.

Depremden önce, Birleşmiş Milletler her gün muhalefetin elindeki kuzeybatıya yardım konvoyları gönderiyordu.

Deprem, dikkatleri Suriye’de 2011’de Esad rejimine karşı bir halk ayaklanması olarak başlayan ve sürmekte olan iç savaşa çekti. Çatışma büyük ölçüde durmuştur ve savaş esasen bir çıkmaza girmiştir.

Ancak devam eden çatışma, Suriye’ye yardım akışını zorlaştırıyor, çünkü çoğu hükümet topraklarında bulunan başkent Şam’a yönlendiriliyor. Örgütün yardım kuruluşuna göre, bunun büyük bir kısmı geçen yıl Suriye’ye 2.13 milyar dolar gönderen Birleşmiş Milletler kuruluşları aracılığıyla geliyor.

Esad hükümeti, muhalefetin kontrolündeki bölgelere hangi yardımın gideceğini sıkı bir şekilde kontrol ederken, Türkiye’den yapılan sınır ötesi yardım sevkiyatları yıllardır kuzeydeki muhalefetin kontrolündeki bölgeler için bir cankurtaran halatı oldu.

Avrupa Birliği Çarşamba günü, Suriye hükümetinin bloğa resmi bir yardım talebinde bulunmasının ardından Suriye’nin hem muhalefet hem de hükümet kontrolündeki bölgelerine yardım sağlamak için BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ile birlikte çalışacağını söyledi. Suriye’ye önemli bir insani yardım bağışçısı olan AB, ülkeye yaptırımlar uygulamasına rağmen Suriyelilere yardım etmeye kararlı olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Balazs Ujvari, AB yaptırımlarının insani yardım için istisnalar dışında tasarlandığını söyledi.

Suriyeli yetkililer, AB’nin reddettiği bir iddia olan Suriye’ye yardım sevkiyatını engellediğini söyledikleri Batı yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.

Suriye Kızılayı’nın başkanı Khaled Hboubati Salı günü düzenlediği basın toplantısında “Ekipman istiyoruz” dedi. “İtfaiye araçlarına ihtiyacımız var. Ağır tahliye ekipmanımız yok.”

Esad rejimi, tüm yardımın Şam’daki hükümetten geçmesi gerektiğinde ısrar ederek, Türkiye’den doğrudan muhalefet kontrolündeki bölgelere yardım gönderme çabalarına direndi.

Ancak mücadele eden sadece muhalefetin elindeki bölgeler değil.

doktor Suriye’de rejim kontrolündeki bölgelerde doktorlardan oluşan bir konsorsiyumun başkanı Ghassan Fandi, uluslararası yaptırımların tıbbi ekipmanların, özellikle de Batı yapımı makineler için yedek parçaların Suriye hastanelerine ulaşmasını engellediğini söyledi.

Ancak Pazartesi gecesi 70 ton gıda, çadır ve ilaç taşıyan bir uçak gönderen Irak, Lübnan ve İran da dahil olmak üzere Suriye hükümetiyle dost olan bazı ülkeler depremden bu yana Şam’a yardım gönderdi.

Farnaz Fassihi Ve Matina Stevis-Gridneff raporlamaya katkıda bulundu.